موسسه قرآنی تمهید

وبگاه موسسه قرآنی تمهید

موسسه قرآنی تمهید

وبگاه موسسه قرآنی تمهید

موسسه قرآنی تمهید
این وبگاه به جهت معرفی موسسه تمهید و نیز اطلاع رسانی فعالیت های آن موسسه در زمینه های تفسیر تنزیلی و مهندسی فرهنگی و ... شکل گرفته است.
يكشنبه, ۶ مرداد ۱۳۹۸، ۰۱:۵۷ ب.ظ

کارگاه مهارت های بیان تفسیر

معرفی کارگاه مهارت های بیان تفسیر


قرآن به عنوان ودیعه الهی و میراث جاوید نبوی ، حاوی روشن ترین دستورات برای سعادت زندگی فردی و اجتماعی بشریت است، و بی تردید می تواند پاسخگوی نیازها و شبهات نسل های نو اندیش در هر عصر و زمان باشد، اما انتشار این معارف الهی تنها از طریق آموزش روخوانی ما را به اهداف مورد نظر نمی رساند، تدبر در آیات قرآن و فهم آن هم اختصاص به قشر خاصی ندارد، خود قرآن عموم مردم را به تفکر و تعمق در معانی آیات دعوت نموده است، برای آشنا کردن عموم مردم با معارف قرآن نیاز به فراهم نمودن بستری مناسب دارد، یقیناً راه دست یابی به آن گسترش جلسات تفسیر برای عموم مردم است. اما همانگونه که آموزش روخوانی قرآن نیازمند برخورداری از یک سری مهارت ها مانند تجوید دارد، کسانی که می خواهند در این راه گام بردارند و تفسیر گو باشند در مرحله نخست باید مهارت های آن را فراگیرند تا با اطمینان و آگاهی بتوانند مخاطبان خود را با معارف قرآن آشنا نمایند. 

روش آموزشی دوره: یکی از شیوه های رایج و ماثر در آموزش فراگیران، برگزاری کارگاه های آموزشی است. برنامه حاضر با هدف گسترش دانش تفسیر و آموزش مهارت های آن در قالب یک کارگاه آموزشی به شکل علمی و عملی طراحی و تدوین شده است تا شرکت کنندگان بتوانند با اثر بخشی بیشتر ثمرات این دانش را  به مخاطبان خود منتقل نمایند.

ویژگی های یک کارگاه آموزشی: شیوه آموزشی متشکل از جلسات بحث گروهی است که در آن، مجموعه ای از فعالیت های آموزشی برای افراد مرتبط با یک رشته خاص طراحی و اجرا می شود

.

هدف این شیوه آموزشی، بررسی دقیق ابعاد یک موضوع و حل مساله مورد نظر است.

در جلسه اصلی هر کارگاه که با حضور کلیه شرکت کنندگان تشکیل می شود، علاوه بر ارائه نکات اساسی مرتبط با موضوع، نتایج حاصل از بحث های انجام شده در گروه ها ی کوچکتر مورد توجه قرار می گیرد.

کارگاه آموزشی شباهت زیادی به جلسات مشورتی دارد ولی زمان آن می تواند بیش از یک روز باشد. یکی از اختصاصات کارگاه آموزشی مخاطب محور بودن آن است، بهمین جهت توجه به نیازها، خواسته ها، علایق و انتظارات گروه مخاطب، یک ضرورت است.

اهداف دوره آموزشی:

1- آشنایی فراگیران با منابع مورد نیاز ترجمه و تفسیر قرآن کریم.

2- انضباط ذهنی مخاطبان در عرضه سازوار و هماهنگ مباحث تفسیری قرآن.

3- توان افزایی شرکت کنندگان برای ارائه تفسیر به عموم مردم.

4- آشنایی با مهمترین تفاسیر (عمدتاً فارسی یا مترجم) و قوتهای هرکدام در هر یک از بخشهای تفسیر.

جامعه هدف:

طلاب ، مبلغین ، ائمه جماعات و مربیان قرآن کریم.

مدت زمان آموزش:

دوره آموزشی کارگاه ها فعلاً طی دو مرحله برای فراگیران برگزار می شوند، مرحله  اول به مدت سه روز شامل 18 ساعت مباحث نظری و 14 ساعت تمرین عملی است. (جمعا 32 ساعت) و مرحله دوم که مکمل مرحله قبلی است، کارگاه در دو روز برگزار می شود، شامل 8 ساعت مباحث نظری و توجیهی و 8 ساعت تمرین عملی است.(جمعا 16 ساعت)

منبع آموزشی دوره: کتاب مهارت های بیان تفسیر قرآن کریم تألیف استاد عبدکریم بهجت پور.

محتوا و سرفصل های دوره آموزشی:

جلسه 1. آشنایی با برخی واژه های مرتبط با فهم و تفسیر قرآن کریم، شامل: ترجمه، تفسیر، تاویل (مفهومی)، تنزیل، تطبیق، تبیین و ... .

جلسه 2. شناسه سوره، شناسه سوره شامل: نام یا نام ها وجه تسمیه،

مرتبه نزول، مکی و مدنی، آیات استثنایی، مرتبه در مصحف رسمی، تعداد آیات و ...

جلسه 3. توصیف سوره، غرض سوره، محتوای سوره

جلسه 4. توصیف سوره، گزارش اجمالی محتوای سوره، ارتباط سوره با توجه به مرتبه نزول و ترتیب مصحف، فضیلت سوره، اسباب نزول سوره

جلسه 5.تفسیر سوره (مقدمات ورود به سوره

جلسه 6. مقدمات ورود به سوره، معرفی روش‌ها، گرایش‌ها و منابع تفسیر و مقایسه‌ای میان آنها و انتخاب منهج تفسیری

جلسه 7. بیان تفسیر و تنزیل سوره، رفع ابهامات عارضی شامل (نظم درونی آیات، و اژه‌شناسی آیه، رفع ابهامات ادبی، بلاغی، تفسیری، ابهامات تاریخی و ... و بیان تنزیل آیه)

جلسه 8.بیان تفسیر و تنزیل سوره، دفع شبهات، بیان اغراض، آشنایی با منهج تفسیر منتخب (شیوه ترکیب مباحث ادبی، بلاغی، علمی، عقلی، قرآنی، روایی و .

جلسه 9. بیان فراتفسیر سوره (نکته‌های محتوایی و روش شناختی آیات و سوره

ارزیابی از شرکت کنندگان:

شامل، پیش آزمون، ارزیابی مرحله ای، سنجش میزان فعالیت گروهی و ارزیابی پایانی می باشد.

 صدور گواهی پایان دوره:

1- شرط صدور گواهی پایان دوره برای شرکت کنندگان حضور مستمر در جلسات کارگاه  و کسب حد نصاب امتیاز لازم از آزمون های مرحله ای و پایانی می باشد،

 


نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی